PERLA MOLDOVEI SI ADEVARATELE PERLE MAGHIARE

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

PERLA MOLDOVEI SI ADEVARATELE PERLE MAGHIARE

Mesaj  profa la data de Mier Mar 12, 2008 7:31 am

Cata preocupare... Pasareasca moldovenilor, a ciresoienilor, exploatata la nivel etnic... Hai sa dam cu tarnacopul intr-un munte de piatra poate iese ceva aur de vandut. Hai sa speculam fiecare maghiar care s-a casatorit aici, fiecare ramasita de sute de ani a unui cuvant in maghiara si sa ii numim maghiari pe cei care se declara de mult, la recensaminte, romani. In loc sa ne deschidem spre o oarecare civilizatie, hai sa ne bucuram ca unii vorbesc ceva pasareasca maghiara, ca sunt catolici, ca e o familie "Ceangau" pe Valea Slanicului. Toate acestea nu sunt argumente, ci pure speculatii, ca sa mai obtinem....ce? sunt tare curioasa.
E bine stiut ca granita Romaniei cu Transilvania sub influenta austro-ungara a fost la Slanic si ca astfel au patruns influente lingvistice maghiare. Unde e Moldova lui Stefan si a urmasilor lui? Facem din Moldova un teritoriu secuiesc? Romanii isi revendica teritorii in Spania? Moldova e romaneasca, asa ar trebui sa ramana, cu toate pretentiile etnice sau de religie. Unde ne mai e spiritul patriotic, daca ne lasam asa usor manipulati?
Daca cineva imi mai spune de ce natie ar mai trebui sa fiu... cand stiu ca m-am nascut roman in Romania, ce sa mai vreau de la tara asta?
DIVIDE ET IMPERA!!!

profa

feminin Numarul mesajelor : 8
Varsta : 40
Localizare : ciresoaia
Data de inscriere : 11/03/2008

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

...care printre altele ne-a confirmat ca pierderea limbii s-a datorat interventiei puterii, care i-a convins pe sateni ca doar prin limba romana obtii fericirea.

Mesaj  Ababei Andrei(Titel) la data de Sam Mar 15, 2008 12:59 am

Cred ca afirmatia nu este justa.Sunt nascut,crescut,educat in Ciresoaia dar nu am simtit niciodata ca autoritatile ar fi incercat sa ma convinga ca limba romana ar asigura mai multa fericire in viata decat limba maghiara.Nu doresc sa se inteleaga ca in vreun fel doresc disculparea autoritatilor ci vrau,in spiritul adevarului,sa nu nu le implicati in aceasta poveste fiindca nici in acest domeniu nu au vreo contributie.
Din proprie experienta va pot spune ca in toate familiile copii au invatat de la parinti aceasta limba in ideea ca poate candva le va folosi.Mie personal mi-a folosit cat timp am fost stagiar la Baraolt (jud.Covasna anii1978-1980)si cand am calatorit in Ungaria.
In alta ordine de idei va pot spune ca am cunoscut multe familii de maghiari din judetele Harghita si Covasna care si-au educat copii la scoli cu predare in limba romana din motive care sunt in concordanta cu parerea Terezei ...
P.S.Paul,felicitari pentru acest inceput si sa fie cu succes.
Ababei Andrei-Titel

Ababei Andrei(Titel)

masculin Numarul mesajelor : 14
Varsta : 62
Localizare : Ciresoaia
Data de inscriere : 15/03/2008

Sus In jos

Szentes Eva

Mesaj  Cristi la data de Mier Mar 19, 2008 2:21 am

Cine este aceasta doamna Szentes Eva? Chiar exista sau este o alta inventie a celor de la AMCM?

Eu chiar ma bucuram in acea dimineata sa-i vad pe cei doi profesori maghiari in statia de autobuz cu bagajele in spate. Mi-am zis ca in sfarsit se termina problemele in Valea Mare, dar surpriza! A doua zi vad imaginile din Ciresoaia si Slanic pe site-ul lor! Si dupa 2 zile le revad fetele zambitoare in Valea Mare.
Vreau sa va atrag atentia! In caz ca se reintorc cu ganduri si idei, nu-i provocati. Asta asteapta! Si au tentaculele intinse peste multe locuri. Cu calm, prin discutii civilizate, cu prezentarea adevarului. Pentru un simplu afis sau scris articole intregi, emisiuni TV atat in tara cat si in strainatate, eu cat si amici de-ai mei si grupul de valemareni pe care-i reprezentam am fost catalogati drept instigatori, conducatori de revolte sau manifestatii ilegale. Numai ca nu existau dovezi!

http://www.forum-catolic.cnet.ro/viewtopic.php?t=2037&postdays=0&postorder=asc&start=70
http://www.csango.ro/hu_2008_024.htm#magyarellenes

In caz ca nu se intorc o sa fie in continuare liniste si pace iar Slanicul va ramane Perla Moldovei si nu locul unde se gasesc adevarate perle maghiare. Cat despre Szentes Eva, va putea sa fructifice in continuare cunostintele despre plantele medicinale in vederea completarii pensiei si va putea vorbi rar ungureste dar corect si bine cu alti turisti vorbitori de limba maghiara.

PS Salutari "profa" si Ababei Andrei. Sper sa dezbatem si alte subiecte legate de satul nostru impreuna.

Cristi

Cristi

masculin Numarul mesajelor : 37
Varsta : 41
Localizare : Valea Mare, Bacau

Vezi profilul utilizatorului http://www.valeamare.ro

Sus In jos

link-ul de pe wikimapia cu imaginea satului nostru din satelit

Mesaj  Cristi la data de Joi Noi 20, 2008 12:07 am

Cineva e interesat de soarta satului nostru. In dreptul Cerdacului e un comentariu: "Ciresoaia (Ro) - Sat 100% romanesc aflat pe cursul raului Slanic intre Slanic Moldova si Targu Ocna. Locuitorii se ocupa cu prelucrarea lemnului si a pietrei. Cei mai in varsta locuitori mai vorbesc un dialect cu origini maghiare datorita vecinatatii cu fostul hotar al Tarii Unguresti astazi Ardealul. Populatia este majoritar catolica. "
Cel care a postat acest comentariu nu cred ca este de-al nostru pentru ca a plasat Ciresoaia in Cerdac. Oricum e interesant ce afirma!

Cristi

Sus In jos

Re: PERLA MOLDOVEI SI ADEVARATELE PERLE MAGHIARE

Mesaj  Admin la data de Mier Noi 26, 2008 2:54 am

Am vazut si eu! E intr-adevar o eroare pe acolo. Nu stiu cum am putea sa o remediem. Poate scriind la adminii Google. Smile

Admin
Admin

Numarul mesajelor : 26
Data de inscriere : 27/02/2008

Vezi profilul utilizatorului http://ciresoaia.forum-gratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  Cristi la data de Sam Noi 29, 2008 1:01 pm

Admin a scris:Am vazut si eu! E intr-adevar o eroare pe acolo. Nu stiu cum am putea sa o remediem. Poate scriind la adminii Google. Smile

Sau inregistrand alt comentariu cu date reale, poate chiar si adresa site-ului ptr eventualii curiosi.

Cristi

Sus In jos

Mesaj  Ababei Andrei(Titel) la data de Dum Ian 25, 2009 11:46 am

Oare din ce cauza acest subiect a "murit"?

Ababei Andrei(Titel)

masculin Numarul mesajelor : 14
Varsta : 62
Localizare : Ciresoaia
Data de inscriere : 15/03/2008

Sus In jos

Identitate nationala

Mesaj  Iulia Ana la data de Lun Ian 26, 2009 6:18 am

La cateheza de sambata, am discutat putin de chemare, evanghelizare, marturie de credinta si identitate... S-a facut la un moment dat comparatia intre "temerea" de a face semnul crucii in locuri publice... care duce, pe langa alte marunte lucruri, la pierderea identitatii crestine. Un exemplu la ce se poate ajunge: eliminarea crucifixelor din scolile franceze, pe motiv ca nu se respecta drepturile omului(adica, de ce sa fie nevoiti copiii musulmanilor sa stea cu "ala micu, dezbracat si torturat" pe perete?). Ma intrebam insa, cati stiu de ce facem semnul crucii cand trecem pe langa o biserica, sau de ce purtam memoria Rastignitului!?

Mi-am amintit de discutie cand intrebai de ce a "murit" subiectul, Titel. Desi in aparenta poate sa nu para avea legatura asocierea cu subiectul, consider ca are. Oare cati din Ciresoaia/Cerdac stiu de ce se vorbeste aceasta limba maghiara pe Valea Slanicului!? Poate o incursiune in istorie si geografie ar ajuta. Ar fi cine sa se ocupe de acest lucru? Asta in cazul in care subiectul nu intra in ignoranta, asa cum imi pare mie ca a intrat deja... Dar poate ca e mai bine sa lasam lucrurile asa, ignoranta/indiferenta fiind mama uitarii, nu!?
Rolling Eyes

Iulia Ana

feminin Numarul mesajelor : 29
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : "Am scris lung, pentru ca n-am avut timp sa scriu scurt." (Ion Creanga)
Data de inscriere : 21/04/2008

Sus In jos

Mesaj  Cristi la data de Sam Ian 31, 2009 1:55 am

Poate ar trebui sa ne intrebam cine are de castigat din faptul ca se vorbeste sau nu ungureste pe Valea Slanicului?

Ca se vorbeste sau nu, viata ciresoienilor, a cerdacenilor si a slanicenilor va continua la fel. Painea, vinul, tuica, carnea de porc sau alte lucruri vor avea acelasi gust, indiferent daca se vor chema in romaneste sau in ungureste. Cineva urmareste ceva. Oare ce? Si de ce?

AMCM stie de ce. http://csango.ro/

Cristi

Sus In jos

Mesaj  Cristi la data de Sam Ian 31, 2009 12:13 pm

Cristi

Sus In jos

Mesaj  profa la data de Sam Feb 07, 2009 11:33 pm

Cine si ce interes are sa ne dezbine? Sa fim seriosi, secuiul de rand si romanul de rand au trait mereu in buna intelegere. Conflicte interetnice cum au fost in fosta Iugoslavie la noi nu s-au pomenit. Avem acelasi Dumnezeu si niciunul dintre noi nu vrea raul semenului sau, indiferent ce etnie ar avea. Puteri mari si interese nestiute vor dezbinare si lupta "cu arma". Sper sa nu aiba "spor" cei ce au interese. Avem destule probleme in tara asta ca sa ne mai macine si aceasta problema.

profa

feminin Numarul mesajelor : 8
Varsta : 40
Localizare : ciresoaia

Sus In jos

Mesaj  Cristi la data de Joi Feb 12, 2009 6:05 am

Am auzit un scenariu. Nu stiu cat de adevarat este!
Membrii ai asociatie de care v-am pomenit merg din localitate in localitate cautand urme sau dovezi care sa ateste faptul ca locuitorii acelui sat au origini maghiare. Intr-o localitate din apropierea Bacaului, a fost contactat un presupus urmas al etniei maghiare. Respectivul avea o situatie precara, o familie destul de numeroasa, insa mai avea un pic de mandrie. Respectivul a povestit unui apropiat (urmeaza telefonul fara fir - de aceea nu afirm ca aceasta relatare este 100% adevarata, dar poate posibila) ca au venit la el cu o masina si au descarcat faina, ulei, cartofi, ceapa, etc spunandu-i ca el este fratele lor, al maghiarilor, si maghiarii se ajuta intre ei, intrebandu-l ce au facut romanii pentru el? (dovada clara de dezbinare).
La o alta vizita "de aprovizionare" i-au vorbit despre legitimatia de maghiar, despre posibilitatea formarii unei minoritati maghiare, despre posibilitatea de ajunge consilier local din partea minoritatii. Va dati seama? Din unul dintre calicii satului sa ajungi consilier local! Tot ce trebuia sa faca era sa gaseasca adepti, copii lui sa invete limba maghiara, limba pe care el o vorbea din auzite, stramosii lui nefiind nascuti in zona.
Nu stiu daca respectivul a ajuns intr-adevar consilier local, ceea ce stiu este ca in acea localitate a aparut o minoritate maghiara care la ultiuml recensamant nu era.
Nota 10 pentru fratii maghiari care ajuta un om nevoias. "Exmatriculare" pentru fratii maghiari care intreaba ce au facut "romanii" pentru tine!

Cristi

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus