Postul - este important?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Postul - este important?

Mesaj  Iulia Ana la data de Joi Mar 12, 2009 9:01 am

Ma gandeam ca, fiind perioada postului, am putea incepe o discutie despre felul/importanta/scopul mentinerii lui in viata crestinului.

Mai jos trec cateva intrebari ale caror raspunsuri cred ca ne-ar ajuta sa ne imbogatim unii de la altii si sa ne clarificam ideea de post.
Propun eu unele, mai propuneti voi altele si ... in final, haideti sa vedem cu ce ne alegem. Wink

De ce se posteste? Cand incepe hotararea de a tine postul? Reusim sa tinem postul? Avem/am avut discutii despre post in familie? Dar in grupul de prietenii? Ne amintim cand am postit prima data?

Iulia Ana

feminin Numarul mesajelor : 29
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : "Am scris lung, pentru ca n-am avut timp sa scriu scurt." (Ion Creanga)
Data de inscriere : 21/04/2008

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Postul - este important?

Mesaj  Cristi la data de Dum Mar 15, 2009 10:24 am

Iulia Ana a scris:De ce se posteste?
Postul Mare "constituie un drum de cel mai intens antrenament spiritual. Liturgia ne propune trei practici de pocăință foarte dragi tradiției biblice și creștine - rugăciunea, pomana, postul - pentru a ne dispune să celebrăm mai bine Paștele și să trăim astfel experiența puterii lui Dumnezeu" (pp. Benedict al XVI-lea, Mesaj cu ocazia Postului Mare 2009)
Iulia Ana a scris:Cand incepe hotararea de a tine postul?
Postul este obligatoriu pentru toti crestinii, hotararea de a tine postul cred ca o luam la prima Sfanta Spovada.
Iulia Ana a scris:Reusim sa tinem postul?
Cu unele mici exceptii DA.
Iulia Ana a scris:Avem/am avut discutii despre post in familie?
Doar de genul "Ce mancam astazi? Cutare mancare! Nu, ca este post, mancam fasole."
Iulia Ana a scris:Dar in grupul de prietenii?
"Când postiți, nu fiți triști ca fățarnicii; că ei își smolesc fețele, ca să se arate oamenilor că postesc. Adevărat grăiesc vouă, și-au luat plata lor. Tu însă, când postești, unge capul tău și fața ta o spală, Ca să nu te arăți oamenilor că postești, ci Tatălui tău care este în ascuns, și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție. "
Iulia Ana a scris:Ne amintim cand am postit prima data?
Nu tin minte, eram micut. Stiu ca in zilele de post mancam doar la amiaza 2 felii de paine si un pic de varza murata cu ulei.

Cristi

masculin Numarul mesajelor : 37
Varsta : 41
Localizare : Valea Mare, Bacau
Data de inscriere : 11/03/2008

Vezi profilul utilizatorului http://www.valeamare.ro

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum