Ingenuncherea Depresiei

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Ingenuncherea Depresiei

Mesaj  Cristi la data de Vin Feb 20, 2009 1:43 am

Incercand sa scoatem bani si piatra seaca, preocupandu-ne doar de partea materiala am ajuns sa intoarcem spatele Cerului. Sa nu ne miram asadar ca lumea s-a intors cu fundul in sus!
Am uitat sa mai iesim in natura, nu la un gratar sau la baie in strand. Pur si simplu sa asculti "simfonia" naturii!
Am rupt contactul cu viata. Tindem spre tehnologie, uneori suntem incapabili fara ea.
Ne hranim visele, cu victoriile altora, ne mandrim cu realizarile si munca lor.
Una e sa fi stelist si alta e sa ai banii lui Becali. Una e sa pe cele mai inalte culmi ale fericirii cand echipa favorita castiga un trofeu, alta e cand ajungi acasa si constati ca nu mai esti campion, ci acelasi consumator monoton de oxigen.
Unde sunt visele? Unde sunt planurile? Unde a disparut omul creator? ... Unde? Aaaa. A evoluat. In ce? Intr-un nimeni dornic de apreciere, consumist, preocupat de burta si de marca curelei de la pantaloni, dependent de atentia celor din jur. Normal ca atunci cand aceste conditii nu sunt indeplinite sa cadem in depresie!
Optimistul este cel care vede verde peste tot, pe cand pesimistul vede rosu. INTELEPTUL NU REACTIONEAZA LA CULORI. Sa lasam detaliile si sa ne concentram pe fapte, chiar daca nu vom reusi intotdeauna. Un sut in fund uneori inseamna un pas mare inainte!

Cristi

masculin Numarul mesajelor : 37
Varsta : 41
Localizare : Valea Mare, Bacau
Data de inscriere : 11/03/2008

Vezi profilul utilizatorului http://www.valeamare.ro

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum