Iarna, traditie sau afacere!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Iarna, traditie sau afacere!

Mesaj  Cristi la data de Lun Feb 16, 2009 11:07 pm

Colindele,uraturile si alte asemenea iar au fost aruncate intr-un colt,pana la anul!Ma mir cum de mai rezista, la ce grabita e societatea de azi. A! dar sunt si ele un mijloc de castig!Ce!Colindatorii nu trebuie sa castige si ei ceva,cat mai mult daca se poate!In ziua de azi nimic nu se mai face pe gratis,totul are un pret!Ar fi o idee ca aceasta,cum s-o numesc,activitate - colindatul - sa apara in nomenclator;din nefericire nu poate fi decat temporara si,de ce nu,temporala.Dupa ce se manifesta toate traditiile intr-o ordine ordonata iarna nu prea mai are farmec,nu ca ar fi avut vreodata!Ea isi face show-ul,ne tine prizonieri cat mai mult fiindca in vremurile astea pacatoase nu mai stii in ce anotimpuri ai avut nenorocul sa nimeresti!
A nins in Valea Mare si mi-am adus aminte de acest articol. Cum de sarbatori am fost foarte ocupat ("prietenii stiu de ce" santa ) am sa scriu acum. E pacat ca acesta "activitate" a devenit afacere. Imi amintesc cand eram mititel mergeam si eu la colindat cu verisorul meu, castigam ceva banuti, dar tin minte ca intram si la casele care aveau lumina stinsa si poarta inchisa. Colindam, spuneam "La multi ani!" si plecam. Nu o data ni s-a intamplat sa fim alungati sau nebagati in seama, dar au fost cazuri in care dupa ce ajungeam la poarta sa iese o bunicuta si sa spuna "Multumesc maica!". In acele clipe am inteles adevaratul inteles al colindului! De atunci am considerat colindul ca o datorie a copiilor si nu numai a lor!
Sa ne gandim la acei batrani care in lipsa de bani, stateau cu poarta inchisa (nu incuiata) si lumina stinsa, poate cu urechile ciulite, tanjind dupa un colindator dar resemnati din lipsa banilor.
"Va vestesc o mare bucurie" - ingerul catre pastori. Oare unde e bucuria? Oare atunci cand colinzi sau cand te chiorasti pe strada la lumina luni sa vezi "cat mi-a dat!"

Cristi

masculin Numarul mesajelor : 37
Varsta : 41
Localizare : Valea Mare, Bacau
Data de inscriere : 11/03/2008

Vezi profilul utilizatorului http://www.valeamare.ro

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum