Experienta Misionara in Ciresoaia

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Experienta Misionara in Ciresoaia

Mesaj  profa la data de Dum Feb 08, 2009 1:40 am

Vazand filmuletul postat pe you tube de cei care au facut o vara frumoasa copilasilor din Ciresoaia, am hotarat sa scriu, nu neaparat incantata. Sentimentul pe care il am nu e incantare si apreciere, ci umilinta si dezgust. De o saptamana macin in mine aceste ganduri, si astept sa fiu contrazisa daca ma insel. Tare as vrea...
De la inceput trebuie sa spun ca apreciez initiativa parintelui paroh si a surorilor pentru initiativa lor. Copiii chiar merita si au nevoie de asemenea "iesiri" din profan si plafonare.
Filmuletul e coplesitor. Sunt sigura ca atat copiii cat si misionarii italieni au petrecut cateva zile splendide. Dar sunt frapante niste texte care apar acolo. Dupa ce filmuletul prezinta cele mai frumoase aspecte ale acelor zile, in final... "Saracia nu e o rusine...Saracia este ignoranta, rasism, coruptie, frauda, imoralitate, abandon". Nimic eronat la prima vedere... Intr-un ziar italian local a aparut un articol in care CIRESOAIA e prezentata de acei voluntari, misionari, ce-or fi, drept cel mai sarac sat din Romania... "Sunt atat de saraci incat singura lor sursa de apa e o teava ruginita" affraid Ideea asta m-a indignat. Le-a spus cineva bietilor misionari ca apa aceea de la teava aia ruginita e cea mai buna apa din lume? Ca nicio apa de la toate tevile lor inoxidabile nu e nici macar potabila, daramite atat de buna ca apa de la teava aia ruginita? Le-a spus cineva ca lumea vine la Slanic sa bea apa ca sa se vindece? Cat despre Ciresoaia cea saraca... am mai auzit eu replici de genul ca Ciresoaia e saraca... "Vai de capul lor...nu au pamant de muncit...oare din ce traiesc..?" Pai nu au pamant de muncit... dar au apa aia sanatoasa, aerul ala curat, lemnul, piatra, fanete si peisajul superb cu care se poate face turism. Dumnezeu le-a dat tuturor din ce sa traiasca.
Le sugerez italienilor sa mearga in Africa... pentru ca acolo e saracie, acolo se moare de foame, nu in Ciresoaia. "Saracia e ignoranta, rasism, coruptie, abandon, imoralitate..." In Ciresoaia, ca in orice loc din lumea asta, este ignoranta, este imoralitate, dar rasism nu e, abandon nu e!!! Mai degraba italienii sunt rasisti cand dau vina pe romani pentru toate relele din tara lor... Romanii (cativa din ei chiar ciresoieni) le fac muncile pe care ei nu le fac... si se simt bine. Au o viata mai usoara de cand si-au "tras" cate o romanca sluga sa le spele podelele si bunicile la fund. S-a gandit cineva ce s-ar face italienii daca le-ar pleca brusc toti romanii de acolo?
S-au simtit bine misionarii in Ciresoaia cu toti copiii aia sanatosi tun si dornici de aventura... Filmuletul se termina cu citatul acela din Biblie... "Fericiti cei saraci cu duhul..." lol! Doamne... voi sunteti saraci cu duhul... copiii "saraci" din Ciresoaia nu isi permit sa mearga in Italia, dar au un suflet bogat si plin de duh.
Ma opresc aici. Ar mai fi multe de spus. Ma intreb insa cine le-a oferit asa "informatii pretioase" italienilor. Banuiala mea e ca ei s-au imbogatit spiritual de la copiii nostri. De ce nu accepta schimbul echitabil de spiritualitate, fara a-si lua nasul la purtare ca au facut ei o fapta buna????? confused

profa

feminin Numarul mesajelor : 8
Varsta : 40
Localizare : ciresoaia
Data de inscriere : 11/03/2008

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Experienta Misionara in Ciresoaia

Mesaj  Iulia Ana la data de Mar Apr 20, 2010 10:45 pm

Mi-ar placea ca autorul articolului sa treaca pe la acest topic. Intr-adevar, sunt pentru cele sustinute mai sus. Exclamation

Schimbul de experienta cu cei din afara satului este bun.
E de apreciat si incurajat daruirea tinerilor nostri, care ofera din timpul lor copiilor.

Nu cunosc italiana, dar ar fi fain sa punem adresa linkului si articolul aici. Sa analizam impreuna adevarata "saracie".

Pentru ca adevarul e undeva la mijloc. Cred ca putem face si noi mai mult. Sa fim un pic mai atenti unde aruncam gunoiul, sa amenajam locul de langa "teava aia ruginita". Sa ne spalam copiii mai des si sa le vorbim mai mult despre igiena, pentru ca ei intre ei sa isi transmita informatiile cu dragoste... Ca de, te intrebi: de ce sunt copiii mereu murdari? Raspunsurile sunt multiple: nu au masini automate, locuiesc la casa si e normal sa se murdareasca prin curte, nu au timp, nu au parinti sau rude, nu sunt educati privind igiena, dar si ... nu au apa.

Iulia Ana

feminin Numarul mesajelor : 29
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : "Am scris lung, pentru ca n-am avut timp sa scriu scurt." (Ion Creanga)
Data de inscriere : 21/04/2008

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum