BILANT 2008

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

BILANT 2008

Mesaj  Cristi la data de Mier Dec 31, 2008 7:09 am

Asadar, in 2008 au fost botezati 23 de copii (27 in 2007), au fost celebrate 14 cununii (13 in 2007) si 21 de inmormantari (24 in 2007)
Multi ani sanatosi celor nascuti, Casa de Piatra celor care si-au unit destinele, Dumnezeu sa-i odihneasca in pace pe cei care ne-au parasit.
Celorlalti ciresoieni, cititorilor si membrilor acestui forum va doresc un an mai bun, multa sanatate, impliniri si nu in ultimul rand traditionalul LA MULTI ANI!
Sper ca in noul an sa ne intalnim mai des AICI pe forum si poate ACASA. Multa bucurie!
sunny

Cristi

masculin Numarul mesajelor : 37
Varsta : 41
Localizare : Valea Mare, Bacau
Data de inscriere : 11/03/2008

Vezi profilul utilizatorului http://www.valeamare.ro

Sus In jos

Marian spune:

Mesaj  Admin la data de Sam Ian 10, 2009 11:42 pm

Am o intrebare pentru parintele paroh,daca este amabil si imi va raspunde prin intermediul acestui site ii multumesc anticipat.Parinte,d-tra condamnati foarte mult concubinajul si adulterul...pe cei ce traiesc in acest pacat,daca ati putea i-ati exclude din comunitate...stiati ca primarul A.Serban,cel pe care il ridicati oridecateori aveti ocazia in slavi,cel ce se regaseste de foarte multe ori pe altar la dreapta d-tra traieste in adulter?A fost casatorit la catolici,are o fata,si acum e casatorit la ortodoxi avand alti doi copii cu alta femeie...puteti sa-mi spuneti si mie de ce el primeste laude si un comportament total dif.din partea d-tra fata de ceilalti care fac aceiasi greseala ca si el?

Admin
Admin

Numarul mesajelor : 26
Data de inscriere : 27/02/2008

Vezi profilul utilizatorului http://ciresoaia.forum-gratuit.ro

Sus In jos

Adriana spune:

Mesaj  Admin la data de Sam Ian 10, 2009 11:44 pm

DACA E ADEVARAT CE SPUNE MARIAN,E GRAV.EU UNA PRIN EDUCATIA CRESTINA CE AM PRIMITO,AM INTELES SI VREAU SA CRED CA IN BISERICA SI IN FATA PREOTULUI CUTOTI SUNTEM EGALI ASA CUM SUNTEM SI IN FATA LUI DUMNEZEU SI NU CONTEAZA CATI BANI AI IN BUZUNAR SAU CATI BANI DAI BISERICI(PREOTULUI).DAR SA SPERAM CA MARIAN SE INSEALA.

Admin
Admin

Numarul mesajelor : 26
Data de inscriere : 27/02/2008

Vezi profilul utilizatorului http://ciresoaia.forum-gratuit.ro

Sus In jos

Re: BILANT 2008

Mesaj  Ababei Andrei(Titel) la data de Joi Ian 22, 2009 1:22 am

Precum se vede am gasit postarile mutate de pe Cartea de Oaspeti,dar acest transfer vad ca nu a facut altceva decat sa "ingroape"subiectul.Forumul vad ca in aproape un an de existenta are 14 membri.Din acest punct de vedere Cartea de Oaspeti este mult mai activa.
Privitor la constatarea facuta de Marian,nu pot decat sa fiu de acord cu ea dar dati-mi voie sa nu comentez fiindca pot fi acuzat de subiectivism pentru faptul ca am candidat impotriva lui Andrei Serban.Probabil ca mai erau comentarii daca postarile ramaneu pe Carte de Oaspeti deoarece subiectul,desi jenant,este iteresant si cred ca ar fi capacitat interesul in a comenta sa zicem institutia sau mai bine spus sacramentul casatoriei.
In finl pot spune ca suntem creati in asa fel incat putem sa gresim.Avem libertatea de a opta si de a avea optiuni.Putem sa alegem caile pe care sa le urmam in veata asa cum consideram ca este bine,la fel cum putem sa ne alegem prietenii.

Ababei Andrei(Titel)

masculin Numarul mesajelor : 14
Varsta : 62
Localizare : Ciresoaia
Data de inscriere : 15/03/2008

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj  Ababei Andrei(Titel) la data de Sam Ian 24, 2009 2:30 pm

Mi-a raspuns Marian pe Cartea de Oaspeti si acesta a fost comentul meu. Marian,iti inteleg framantarea dar imi pare rau ca nu pot face mai mult decat sa-mi expun o parere .Eu nu stiu cine esti (sigur ne cunoastem si eventual scrie-mi pa adresa de maill)si evident nu iti stiu statutul.Probabil ca te afli in una din situatiile nominalizate de parintele paroh in mesajul "BILANT".Eu personal nu am nimic impotriva acelor situatii fie ca se cheama adulter,divort ori trecerea de la crestinismul romano-catolic la cel ortodox atata timp cat acele persoane traiesc in ce se spune"frica lui Dumnezeu"si respecta normele MORALE cerute de Biserica si impuse de societate.Stim foarte bine ca normalul inseamna sa ne incadram in ce face majoritatea insa nu trebuie sa stigmatizam exceptiile.Am avut ocazia sa cunosc situatia traumatizanta a unor tineri a caror iubire sincera,adevarata,trainica era umbrita de faptul ca parintii nu au participat la momentele casatoriei fiindca ea trecuse la ortodoxi...Eu care in 2002,cu ocazia vizitei Papei Ioan Paul,am fost in Parcul Izvor unul din miile care au scandat UNITATE,UNITATE imi vine greu sa accept faptul ca intre cele doua rituri nu si-a facut inca loc o minima toleranta. In final vreau sa spun ca sunt de aceiasi parere cu tine.Divortul,trecerea la un alt rit crestin daca inseamna pacat,el trebuie sa fie egal pentru toti si mult mai grav pantru,sa spunem,persoanele publice fiindca acestea fara voia nimanui sunt pana la urma EXEMPLE care vor fi urmate.Ai spus de donatii pe care le face primarul si sunt de acord cu tine ca aceste fapte sunt foarte popularizate poate si prin acest site.Parerea mea este ca el,primarul, nu-si face decat datoria fiindca orice Primarie are datoria sa aloce fonduri institutiilor bisericesti,foduri care pana la urma sunt banii comunitatii rezultati din taxe si impozite.
Pentru azi atat fiindca e tarziu.Aveam un profesor care foarte frumos spunea ca:MATEMATICA E LUNGA.In final spun si eu Mariane ca subiectul propus de tine e LUNG si nu stiu cati vor fi dispusi sa-l abordeze.
Voi posta aceast coment si pe Forum.

Ababei Andrei(Titel)

Sus In jos

Rectificare!!

Mesaj  Ababei Andrei(Titel) la data de Dum Ian 25, 2009 2:22 am

Recrific.Vizita Papei Ioan Paul II in Romania a avut loc in perioada 7-9 mai 1999.In 2002 patriarhul Teoctist a fost in vizita la Vatican.Scuze pentru confuzie.

Ababei Andrei(Titel)

Sus In jos

Mesaj  Iulia Ana la data de Lun Ian 26, 2009 7:12 am

Cred ca e bine sa dezvoltam subiectul, atata vreme cat este o realitate ce se intampla in comunitatile noastre, multi dintre noi fiind "timizi" in a-si spune punctul de vedere. O problema doar identificata, nu este una solutionata. Iar acest subiect este "o problema", mai ales pentru noi, crestinii romano-catolici, care ne dorim sa fim o biserica deschisa, dar totodata, sa pastram credinta vie in randul membrilor.

Pentru a se rari aceste situatii, ar trebui sa vedem unde se nasc ele si cine/ce le influenteaza. Parintele face bilantul, aducandu-ne informatia, tot el ne transmite invataturi care sa vina in ajutor si tot el se roaga pentru si vorbeste cu cei aflati in aceasta delicata situatie.
Pana acum, noi, membrii ai comunitatii, fie ca traim in concubinaj, fie ca nu, suntem alaturi de acesta? Ne dam mana?
Haideti sa nu mai fim "copiii timizi" ai societatii acesteia "mature" si tupeiste! Haideti sa fim frati in solutionarea acestor probleme, nu doar simpli spectatori ignoranti, sau, si mai rau, razvratiti in gand si ... barfa!
In fine, eu zic asa, dar, in afara de rugaciune, nici nu stiu cu ce ar trebui sa incep(em)... poate cu incurajarea tinerilor care traiesc in concubinaj, cei care nu au curajul sa-si aleaga cu cine sa-si duca crucea pana la capat, sa ia o decizie la umbra Cuvantului Domnului si sa le fim aproape pana aceasta este luata, fara a-i ponegri mereu... Sau poate a incuraja adolescentii sa aiba incredere in asistentul spiritual, oferindu-i Lui Dumnezeu, prin comunicarea cu preotul ales, toata sinceritatea lor, astfel incat sa nu fie muscati de incertitudine si ignoranta...

Nu stiu. Ma voi gandi si voi reveni... Dar, daca s-a deschis subiectul(s-a semanat samanta), trebuie sa scoatem ceva bun(roade) din el, nu!? bom

Iulia Ana

feminin Numarul mesajelor : 29
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : "Am scris lung, pentru ca n-am avut timp sa scriu scurt." (Ion Creanga)
Data de inscriere : 21/04/2008

Sus In jos

Mesaj  Ababei Andrei(Titel) la data de Lun Ian 26, 2009 12:31 pm

Iulia Ana am citit comentul tau care este interesant.Este tarziu pentru un raspuns.Totusi subiectul propus de Marian poate fi abordat???

Ababei Andrei(Titel)

Sus In jos

O posibila explicatie

Mesaj  Cristi la data de Sam Ian 31, 2009 1:50 am

Admin a scris:Am o intrebare pentru parintele paroh,daca este amabil si imi va raspunde prin intermediul acestui site ii multumesc anticipat.Parinte,d-tra condamnati foarte mult concubinajul si adulterul...pe cei ce traiesc in acest pacat,daca ati putea i-ati exclude din comunitate...stiati ca primarul A.Serban,cel pe care il ridicati oridecateori aveti ocazia in slavi,cel ce se regaseste de foarte multe ori pe altar la dreapta d-tra traieste in adulter?A fost casatorit la catolici,are o fata,si acum e casatorit la ortodoxi avand alti doi copii cu alta femeie...puteti sa-mi spuneti si mie de ce el primeste laude si un comportament total dif.din partea d-tra fata de ceilalti care fac aceiasi greseala ca si el?

Parerea mea este ca Parintele Paroh a "ridicat in slavi" PRIMARUL si nu OMUL. Desi nu mai traiesc in Ciresoaia de multi ani, aud ca se intampla lucruri frumoase. Felicitari se cuvin tuturor locuitorilor, consilierilor locali, functionarilor primariei, reprezentati de Primar, oricare ar fi culoarea lui politica. Asta e parerea mea.

In alta ordine de idei, daca d-l A.Serban e casatorit la ortodocsi, pr. Paroh nu mai are treaba cu dansul, fiind ortodox este in concordanta cu prevederile Bisericii Ortodoxe.

Cristi

Sus In jos

Mesaj  profa la data de Dum Feb 08, 2009 2:13 am

Nu inteleg de ce nu exista comunicare intre Biserica si credinciosi. Nu inteleg de ce nu i se raspunde lui Marian.
Biserica dintotdeauna a depins de conducerea locala. Si cam mereu a fost supusa ei. Vaticanul a permis divorturi si casatorii intre veri la nivel inalt.
Nedreptati exista si vor fi mereu...
Din pacate, mereu s-a folosit masura coercitiva in vindecarea tarelor societatii. Cam fara efect. Oare n-ar trebui aplicata legea divina a iubirii? Isus a acordat o atentie deosebita celor pacatosi, nu celor bogati... De ei ar trebui sa aiba mai multa grija Biserica. Un copil oricat de mult ar fi pedepsit, nu se indreapta, ci abia atunci cand intelege cu ce greseste...
Eu cred ca Biserica ar trebui sa gaseasca o cale de dialog cu crestinul de rand, altfel il va indeparta.

profa

feminin Numarul mesajelor : 8
Varsta : 40
Localizare : ciresoaia

Sus In jos

discutie pe marginea subiectului bilant

Mesaj  marian x la data de Mier Feb 11, 2009 3:14 pm

Multumesc dom.Ababei pt.mes.,dar totusi vad ca raspuns la intrebarea mea nu primesc.In legatura cu schimbatul religiei de la catolici la ortodoxsi parintele nostru a spus:"tot adulter se numeste atunci cand am fost casatoriti la catolici si dupa aceia ne recasatorim in religia ortodoxa...NU PUTEM FI GOLANII CU CRUCE LA GAT!"Noi poate am vrea sa discutam cu parintele despre asa ceva...dar va-ti intrebat daca el vrea?De foarte multe ori suntem condamnati de catre el mai rau decat criminali...dar nu toti...asta este deranjant.Eu unul,ii inteleg pe cei ce traiesc in concubinaj...teama de a nu face alegerea gresita,in religia catolica daca ai ales gresit esti condamnat la singuratate...chiar daca cel de langa tine prefera sa plece...tu poate nu vrei asta...dar atunci ce mai poti face...Din motivele astea tineri recurg la aceste"per.de proba"sa le spunem asa...Inca un lucru...cunosc tineri,locuiesc impreuna,au un copil(parintele nostru a refuzat pur si simplu sa faca botezul acelui copil,motiv fiind ca parinti nu sunt cununati)ce vina avea acel copil?La inceput de an,la sfintitul caselor s-a constatat ca acesti tineri figureaza ca familie cand e vorba de dat bani...dar in rest nu,de ce?Credeti-ma,traiesc cu frica lui Dumnezeu si de acea imi pun anumite probleme altfel nu m-ar interesa si mi-as vedea de viata mea in continuare fara a mai tine cont de parerea nimanui(preot,comunitate,prieteni care poate ma sustin....)Sunt sigur ca pe multi va framanta ceva,tineti ceva in voi,nu ezitati sa va spuneti pasurile...in 1989 se pare ca atat am castigat...libertatea de exprimare.

marian x

masculin Numarul mesajelor : 3
Varsta : 33
Localizare : slanic
Data de inscriere : 11/02/2009

Sus In jos

Mesaj  Cristi la data de Joi Feb 12, 2009 5:47 am

profa a scris:... Nu inteleg de ce nu i se raspunde lui Marian. ...
Probabil nu stie de aceste discutii! A fost anuntat?
profa a scris: ... Biserica dintotdeauna a depins de conducerea locala. Si cam mereu a fost supusa ei. Vaticanul a permis divorturi si casatorii intre veri la nivel inalt.
Cand s-a intamplat asta? Recent? Biserica intre timp a evoluat, Papa Ioan Paul al II-lea a cerut in genunchi si public iertare pentu toate greselile Bisericii. Biserica este a lui Dumnezeu dar este condusa de oameni, iar oameni nu sunt perfecti. De aceea a facut Papa Ioan Paul al II-lea acest gest.
marian x a scris:...In legatura cu schimbatul religiei de la catolici la ortodoxsi parintele nostru a spus:"tot adulter se numeste atunci cand am fost casatoriti la catolici si dupa aceia ne recasatorim in religia ortodoxa...
De acord, adulter se numeste din punctul de vedere al Bisericii Catolice, dar este problema respectivului, care acum e ortodox.
marian x a scris:Eu unul,ii inteleg pe cei ce traiesc in concubinaj...teama de a nu face alegerea gresita,in religia catolica daca ai ales gresit esti condamnat la singuratate...chiar daca cel de langa tine prefera sa plece...tu poate nu vrei asta...dar atunci ce mai poti face...Din motivele astea tineri recurg la aceste"per.de proba"sa le spunem asa...
Nu sunt de acord cu aceste perioade de proba. Daca tinerii ar casca ochii mai bine inainte de casatorie, ar incerca sa-l cunoasca pe viitorul partener in mai multe ipostaze (nu numai la discoteca si la petreceri), daca ar alege si cu capul nu numai cu inima si ochii ar fi mai bine.
Sa vedem si varianta perioadei de proba. Sa spunem ca doi tineri traiesc ceva ani impreuna. Ajung sa se cunoasca mai bine. Apare un copil, poate doi, apar negazuri. Cei doi se pot intelege foarte bine, pot trece peste greutati impreuna si intr-un final vor legaliza relatia lor; toate bune si frumoase. Dar daca nu se inteleg, daca nu fac fata problemelor IMPREUNA? Daca exista si copii ce se alege de cei doi si de copii?
Aici e intrebarea? E mai corect sa te casatoresti si apoi sa divortezi sau sa traiesti de proba si sa ramai singura, poate cu copii si cu o reputatie ... (nu comentez)?
marian x a scris:Inca un lucru...cunosc tineri,locuiesc impreuna,au un copil(parintele nostru a refuzat pur si simplu sa faca botezul acelui copil,motiv fiind ca parinti nu sunt cununati)ce vina avea acel copil?La inceput de an,la sfintitul caselor s-a constatat ca acesti tineri figureaza ca familie cand e vorba de dat bani...dar in rest nu,de ce?
Aici trebuie sa dea raspunsul un preot, eu nu cunosc bine prevederile Bisericii in acest caz. Pot doar sa-mi spun parerea. La fel cu un credincios care toata viata nu a mers la biserica, a recunoscut public ca pe el nu-l intereseaza Biserica, nu participa la Sfintele Liturghii si la Sacramente, nu poti cere preotului sa-l inmormanteze dupa legile Bisericesti! Pur si simplu daca el a ales altceva de ce sa faci contrar vointei si alegerii lui!
In cazul nostru, cei doi nu respecta legile Bisericii Catolice. Botezul nu este un drept. Nu se cumpara. Nu este o formalitate. Daca botezi un copil in religia catolica, trebuie sa-l cresti si sa-l educi dupa legile Bisericii Catolice, legi pe care cei doi nu le respecta. Daca ai un litigiu cu un alt stat nu poti cere cetatenie sau drepturi in acel stat. Parerea mea. Repet, nu cunosc ce prevede Codul de Drept Canonic Bisericesc in aceasta situatie, este doar parerea mea.
Copilul nu e vinovat, dar daca parintii traiesc intr-un anumit fel, copilul cand va creste va intreba de ce a fost botezat catolic si obligat in acest fel sa respecte niste legi pe care parintii nu le respecta. Pe de alta parte Biserica vrea in randul ei crestini buni. Credeti ca acel copil va fi un crestin bun? Aici se pot face mai multe comentarii daca dorim sa cautam nod in papura Bisericii. Dar daca vom privi problema din punctul de vedere al Bisericii poate am gandi altfel.

Cristi

Sus In jos

Mesaj  Ababei Andrei(Titel) la data de Joi Feb 12, 2009 1:50 pm

Marian a scris:

In legatura cu schimbatul religiei de la catolici la ortodoxsi parintele nostru a spus:"tot adulter se numeste atunci cand am fost casatoriti la catolici si dupa aceia ne recasatorim in religia ortodoxa...NU PUTEM FI GOLANII CU CRUCE LA GAT!"

Teribila afirmatie daca este si adevarata. Mariane,am mai scris odata ca evit sa ma implic in aceasta discutie nu fiindca mi-ar lipsi spiritul polemic ci fiindca nu doresc o interpretare politica.Totusi remarc faptul ca nu este nimeni dispus sa comenteze aceasta tema cum se spune LA SUBIECT.Observ si de aceasta data,ca si in campanie, FRICA,TEAMA,REZERVA oamenilor in a-si exprima parerea despre subiecte care implica autoritatea locala si mai ales conducerea acesteia.Se vorbeste foarte lejer despre Catolici,Ortodoxi,Preot,Biserica dar nimic despre personajul propus de Marian ca element de comparatie adica primarul.Pentru mine problema este foarte clara fiindca in viata ca si in matematica stim foarte bine ca aceiasi problema nu poate avea doua solutii.Deci eu Marian sunt de parere ca tu ,primarul si toti cei care se afla in situatii similare meritati acelasi tratament din partea Bisericii.Din cate spui ,inclin sa cred ca tratamentul a fost diferentiat si evident in defavoarea ta. Atat pentru aceasta seara si sper ca subiectul sa fie comentat mai indraznet.Nu am inteles totusi cine este GOLANUL...??

Ababei Andrei(Titel)

Sus In jos

bilant

Mesaj  marian x la data de Mier Feb 18, 2009 6:46 am

eu sunt foarte deacord cu toate comentariile vizavi de acest subiect...dar cu un singur lucru nu a putut nimeni sa ma lamureasca...DE CE "UNU-I MUMA SI ALTU-I CIUMA"

marian x

Sus In jos

Mesaj  krina x la data de Joi Feb 19, 2009 1:32 am

marian....iti inteleg foarte bn supararea...si eu sunt in aceeasi situatie Crying or Very sad .insa am incercat de asemenea sa-l inteleg si pe preot.aceasta ii e meseria.el incearca sa-si pastreza turma...sa nu piarda niciun crestin.este adevarat ca si el greseste in anumite privinte cum ar fi faptul k in fata lui nu suntem cu totii egali(si asta este foarte rau)dar pana la urma e si el tot un om,care greseste si care probabil mai are si resentimente fata d unii dintre noi.si eu mi-am pus d foatre multe ori intrebarea"de ce sunt tratata asa?","ce am facut mai grav decat altii?".unii care poate au mult mai multe greseli traiesc alaturi de el si sunt mandria lui.dar asta e...si el ca oricare alt om are persoane care ii sunt aproape de inima si persoane care ii displac.el nu este d-zeu...doar in fata Lui suntem intr-adevar cu totii egali...

krina x

feminin Numarul mesajelor : 3
Varsta : 28
Localizare : bacau
Data de inscriere : 19/02/2009

Sus In jos

Mesaj  Cristi la data de Joi Feb 19, 2009 1:59 am

krina x a scris:unii care poate au mult mai multe greseli traiesc alaturi de el si sunt mandria lui .dar asta e...si el ca oricare alt om are persoane care ii sunt aproape de inima si persoane care ii displac.el nu este d-zeu...doar in fata Lui suntem intr-adevar cu totii egali...
Nu doresc sa ma refer la cineva anume:
1. Cand acuzam pe cineva trebuie sa avem dovezi, altfel se cheama calomnie!
2. Cel care este fara de pacat sa arunce primul cu piatra.

P.S. Cine este mandria lui?

Cristi

Sus In jos

Mesaj  marian x la data de Joi Feb 19, 2009 12:58 pm

mai sus au fost date persoane si situatii exacte...poate krina nu vrea sa loveasca in cineva anume...din cate am inteles eu,si krina are aceiasi pb.ca si mine...nu vrem nimic in special de la preot...vrem doar sa nu se faca diferente intre oameni..Am sa va povestesc o intamplare ce am auzit-o sapt.asta ...In data de 14.02.2009 la biserica din ciresoaia a fost increstinat un copil...familia copilului,este o familie model.Au vrut sa imortalizeze momentul si au apelat la un prieten sa vina sa le filmeze botezul...Ce credeti ca s-a intamplat...deoarece baiatul era divortat nu i-a fost permis de catre preot sa intre in biserica si sa filmeze evenimentul...In urma cu aproximativ 3 sapt.s-a ceremoniat in biserica o nunta de aur a 2 minunati oameni...acesta familie sa prezentat la slujba impreuna cu copii si nepotii...2 din copii acestei perechi erau despartiti si sau prezentat cu familiile lor la biserica...normal,din a2a casatorie...unul din copii a filmat evenimentul...de ce atunci parintele nu a luat nicio pozitie...???

marian x

Sus In jos

Mesaj  Ababei Andrei(Titel) la data de Joi Feb 19, 2009 2:18 pm

CRISTI, pana acum sunt doua intrebari fara raspuns.Prima a fost pusa de mine itrebandu-ma cine este GOLANUL? iar a doua,care-ti apartine:CINE ESTE MANDRIA LUI ?.In timp ce scriam acest comentariu am vazut ultima postare a lui Marian.Alte probleme .Iarasi spun ca nu este corect ca judecarea aceleasi probleme sa dependena de pozitia sociala a persoanelor.Reformulez :nu pot exista abordari diferite pentru probleme similare.Daca este adevarat ce s-a comentat in jurul acestui subiect inseamna ca s-a creat un precedent periculos.Inseamna ca au fost acceptate si in acelasi timp aspru criticate aceleasi fapte... De ce ? Cred ca :D-AIA...vorba inteleptului Moromete.
Cristi cred ca raspunsul la intrebarea citata de tine,esta intrebarea mea...sau altfel spus pare un dialog Caragielesc (intrebare:CINE ESTE MANDRIA LUI ? raspuns:GOLANUL ) Care sunt personajele e greu de aflat...Sa ne ajuta cei pe care i-am citat cu fapta concrete si poate avem parte si de o replica a celor care se simt implicati.

P.S. Precizez,cu mandrie,pentru cei care nu stiu ca eu sunt verisor bun cu Cristi.Nu doresc sa se interpreteze comentariile noastre ca o conspiratie de familie,noi fiind aproape singurii care am comentat,e drept nu in acelasi ton, acest subiect.

Ababei Andrei(Titel)

Sus In jos

Mesaj  Cristi la data de Vin Feb 20, 2009 1:03 am

1. Acest topic a fost deschis pe marginea bilantului anului precedent. De la ce s-a pornit si la ce s-a ajuns? Oare in Ciresoaia noastra draga numai acestea sunt problemele: comportamentul Preotului fata de cei care incalca mai mult sau mai putin legile bisericesti? Lucruri bune nu a facut acest preot? Nu sunt avocatul Sfintiei Sale, dar trebuie sa observ ca acest forum tinde sa se transforme intr-un instrument de razbunare. Ganditi-va la eventualii vizitatori ai acestui forum. Ce parere isi vor forma despre Ciresoaia, locuitorii si pastorul lor? Oare asta este realitatea?

2. Credeti ca exprimandu-ne parerile despre deciziile preotului vom schimba ceva? Recomand celor care au nelamuriri sau probleme sa discute cu parintele, calm, civilizat. Sunt sigur ca exista explicatie pentru fiecare hotarare luata de dansul. Poate ca suntem tentati sa dramatizam si sa vedem rautate acolo unde este o lege care trebuie aplicata. De felul cum aplica aceasta lege parintele este direct raspunzator. Anii de pregatire din seminar, anii de pastoratie in alte parohii, mandatul incredintat de Episcop, il recomanda.

3. Daca intr-adevar parintele favorizeaza sau a favorizat pe cineva este grav. (Desi eu nu cred ca lucrurile stau chiar asa. Ce ar avea de castigat? Azi e paroh in Ciresoaia, maine poate in Suceava, sau alta localitate). Incercati sa va puneti in locul lui, incercati sa judecati cu legea in mana. Cum ati proceda in locul lui? O lege aplicata cu "dragoste" nu inseamna obligatoriu compromis sau favoritism.

4. Pe final mai vin cu o intrebare. Dintre enoriasii "in regula" cu Biserica exista cineva care sa-l conteste pe Parintele Paroh? A comis vreo "nedreptate" unuia dintre ei?

5. Va invit sa discutam si despre altceva.

Cristi

Sus In jos

Mesaj  krina x la data de Vin Feb 20, 2009 1:51 am

Doresc sa mentionez ca parintele paroh din Ciresoaia este un om minunat,un preot inzestrat cu mult har de la D-zeu.Isi face meseria cu multa placere,stie sa se apropie de oameni,insa are si dansul scaparile lui,ca orice alt om...Eu i-am contestat doar neintelegerea de care da dovada uneori...Ganditi-va la acel baiat care n-a fost lasat sa intre in biserica pt simplul fapt ca a facut o alegere gresita p care a regretat-o cu varf si indesat(cunosc si eu intamplarea).Nu mi se pare corect.In situatia in care se afla acel baiat ar trebui sa fie indemnat sa se apropie de biserica,nu sa fie alungat si indepartat de Casa Domnului .Suntem oameni,facem alegeri gresite in viata...Sunt crestin si cunosc prevederile bisericii cu privire la adulter si la concubinaj,insa acolo nu scrie si faptul k aceste persoane nu au voie sa se prezinte in fata lui D-zeu.Atat am avut de spus...Sincer,imi pare rau ca s-a ajuns aici.Nu doresc sa murdaresc imaginea preotului,pt ca,asa cum v-am mai spus,nu cred ca am intalnit vreodata vreun preot mai pregatit decat dansul...dar....

krina x

Sus In jos

Mesaj  Cristi la data de Vin Feb 20, 2009 2:06 am

In primul rand LA MULTI ANI SANATOSI. sunny

krina x a scris: ... In situatia in care se afla acel baiat ar trebui sa fie indemnat sa se apropie de biserica,nu sa fie alungat si indepartat de Casa Domnului .Suntem oameni,facem alegeri gresite in viata...Sunt crestin si cunosc prevederile bisericii cu privire la adulter si la concubinaj,insa acolo nu scrie si faptul k aceste persoane nu au voie sa se prezinte in fata lui D-zeu.
Nu i s-a permis sa intre in biserica sau sa filmeze (fotografieze)?
krina x a scris:...nu cred ca am intalnit vreodata vreun preot mai pregatit decat dansul...dar....
Asta auzisem si eu, dar ramane acel "...dar..."!

P.S. Dupa nume nu pari sa fii baiat. M-a indus in eroare formularea "Sunt crestin", poate suna mai clar crestin-catolica si atunci nu mai exista dubiu. Probabil ca ma insel!

Cristi

Sus In jos

Mesaj  krina x la data de Vin Feb 20, 2009 2:47 am

In primul rand,din cate stiu eu substantivul "crestin" nu are feminin...acelasi cuv. se aplica pt.ambele genuri...In al doilea rand,intr-adevar m-am exprimat gresit...acelui baiat nu i-a fost permis sa filmeze,dar credeti k dupa aceasta "faza" va mai intra cu drag in acea biserica?Poate vroia si el sa faca un ban,sau o favoare...In ultimul rand, in continuarea acelui "dar" urma "are si dumnealui partile sale negative ...".Inca odata doresc sa subliniez faptul ca n-am nimic personal cu parintele,doar ca aveam unele lucruri pe suflet si am dorit sa le impart cu voi.Numai bine!!!!!

krina x

Sus In jos

bilant

Mesaj  Cosmin B la data de Vin Feb 20, 2009 5:51 am

Privesc aceste comentarii de mai mult timp,dar nu am indraznit sa ma implic in discutie.Vreau sa precizez ca eu sunt acel baiat caruia nu i-a fost permis sa intre in biserica pentru a filma acel eveniment.Nu o faceam pentru bani,ci din prietenie pentru familia copilului.Nu cred ca cineva vrea sa arunce cu noroi in parintele paroh,dar sunt lucruri clare pe care el si cei ce ii iau apararea nu vor sa le vada.In ce tine de mine eu cred ca pentru el,eu am devenit o problema personala,pot spune ca are ceva personal cu mine.Cum va puteti explica,ca mie nu mi-a fost permis sa filmez acel evaniment,iar cu alta ocazie,persoane aflate in aceiasi situatie cu mine nu au avut nici un fel de problema in a intra in biserica impreuna cu sotiile lor si a filma alt eveniment important din viata parintilor acestora?Eu imi recunosc greseala,dar nu cred ca biserica tine loc de tribunal si preotul de judecator...Inteleg ca parintele nostru are anumite principii si i le respect,dar cum s-a mai discutat si mai sus,de ce persoane aflate in situatia mea sunt privite cu alti ochii de catre parinte si au loc chiar pe altar langa dumnealui?Eu am avut ocazia sa discut de cateva ori cu el,este un om minunat...la inceput am crezut ca astea sunt legile si conceptiile dupa care el traieste si i le-am respectat,dar la un moment dat am observat,ca din anumite motive,si astea stiute doar de el,pentru anumite persoane isi incalca principiile si legile...Trebuie sa stim ca biserica este casa tuturor celor ce cred in Dumnezeu si nu o proprietate privata unde cineva isi poate impune anumite reguli,care sunt respectate doar de uni...un loc de campanie electorala si de promovare a anumitor persoane publice,cum spunea si d-ul Ababei mai sus...tot ce vine ca baza materiala la biserica,vine tot de la enoriasi,de la oameni de rand...putini sunt cei ce baga mana in buzunar fara a primi nimic in schimb.

Cosmin B

masculin Numarul mesajelor : 6
Varsta : 35
Data de inscriere : 20/02/2009

Sus In jos

Mesaj  Cristi la data de Dum Feb 22, 2009 10:10 am

Cred ca e cazul sa incheiem aceasta discutie. Daca cineva are o problema sa mearga la Parinte Paroh si sa o discute. Nu cred ca cineva dintre noi va putea da un raspuns pentru ca nu suntem in masura.
Repet invitatia de a comenta si alte subiecte, altfel vom da impresia ca folosim acest forum pentru atac la anumite persoane.
Va multumesc anticipat.

PS
Nu vreau sa par rautacios http://dexonline.ro/search.php?cuv=crestin

Cristi

Sus In jos

bilant

Mesaj  Cosmin B la data de Lun Feb 23, 2009 7:16 am

Nu cred ca cineva a dorit ca prin aceasta discutie sa atace pe o anume persoana...totusi probleme sunt,chiar daca noi nu vrem sa le vedem,poate e mai bine sa o lasam asa cum e.S-au spus destule,totusi eu care am urmarit de pe margine subiectul ma asteptam la o replica sau un raspuns clar din partea "cuiva"...subiectul a fost tratat cu ignoranta de cei ce puteau da niste raspunsuri clare la problemele ridicate.Totul va ramane la aprecierea celor ce vor urmari aceasta discutie,eu unul am tras concluzia ca nimeni in lumea asta nu poate sa iti dirijeze viata...iti asculti inima si raspunzi pentru cea ce faci doar tu....

Cosmin B

masculin Numarul mesajelor : 6
Varsta : 35
Data de inscriere : 20/02/2009

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul