Speranta Misionara

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Speranta Misionara

Mesaj  Ababei Andrei(Titel) la data de Joi Dec 25, 2008 2:33 pm

..."Atunci am înteles de fapt ca înculturarea presupune si sa accepti forma de viata specifica unui popor, unei persoane care, în spatele pielii negre, ascunde o inima care, de multe ori, bate mai tare ca a noastra... Cred ca ceea ce este mai important este sa fii misionar în credinta si om de actiune în pastoratie; a fi una cu cei pe care îi evanghelizam si a evita politica defectuoasa noi-voi; a sti sa ascultam si sa apreciem prezenta cuiva în orice moment, pentru ca poate fi un moment unic..."
pr. Marius Catrintasu

Felicitari parinte pentru curajul de a va asuma aceasta misiune si sunt sigur ca,avand calauza DIVINITATII si bucuradu-va nativ de,sa-i spunem,tenacitatea catolicilor nascuti pe Valea Slanicului sa va puteti bucura de reusita acestei actiuni.Foarte profunde ideile expuse in articol,din care am selectat doar cateva din ele.Va doresc succes si va transmit un motoo care pe mine m-a calauzit pana acum:"FIECARE VALORAM EXACT ATAT CAT AM DARUIT,DAR INCEPEM SA MURIM CAND NU MAI AVEM PUTERA DE A OPTA".
Craciun Fericit si un An Nou cu bucurii tuturor cititorilor Forumului!

Ababei Andrei(Titel)

masculin Numarul mesajelor : 14
Varsta : 62
Localizare : Ciresoaia
Data de inscriere : 15/03/2008

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum