Personalitati din Ciresoaia

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Personalitati din Ciresoaia

Mesaj  Ababei Andrei(Titel) la data de Vin Sept 05, 2008 10:22 am

Putem comenta de ce nu avem o personalitate din Ciresoaia?

Ababei Andrei(Titel)

masculin Numarul mesajelor : 14
Varsta : 62
Localizare : Ciresoaia
Data de inscriere : 15/03/2008

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Personalitati din Ciresoaia

Mesaj  Cristi la data de Sam Sept 06, 2008 1:12 pm

Ababei Andrei(Titel) a scris:Putem comenta de ce nu avem o personalitate din Ciresoaia?

Care sunt criteriile folosite pentru a desemna pe cineva "personalitate"?

Cred ca ar trebui sa vorbim nu neaparat de personalitati nascute in Ciresoaia ci si de oameni care au trecut, au activat si au lasat ceva in Ciresoaia. Eu personal as nominaliza pe parintele Erdes Stefan, pe Tataia Carol Bertalan impreuna cu sotia "Mamaia", pe domnul invatator Bejan impreuna cu sotia si cred ca lista ar putea continua.

Am putea de exemplu sa facem un "clasament" si in urma unor dezbateri, am putea propune Consiliului Local desemnarea lor, chiar Post Mortem unde e cazul, CETATENI DE ONOARE ai Slanicului. (Din cate stiu Ciresoaia face parte din Slanic.)

Cristi

masculin Numarul mesajelor : 37
Varsta : 41
Localizare : Valea Mare, Bacau
Data de inscriere : 11/03/2008

Vezi profilul utilizatorului http://www.valeamare.ro

Sus In jos

Mesaj  Ababei Andrei(Titel) la data de Vin Sept 19, 2008 2:04 pm

Cristi,nu cred ca in Ciresoaia exista personalitati in sens DEX.Din cei nominalizati de tine am un respect sincer pentru Dascalul Bertalan,in memoria caruia strada de la Biserica pana la Casea lui si mai departe...ar trebui sa-i poarete numele .Cetatean de onoare...Nu cred ca la momentul actual cineva,din Ciresoaia,poate risca sa-si asume acest titlu cunoscut fiind faptul ca un cetatean de onoare trebuie sa aiba calitatea de om viu.Crezul meu este ca in evolutia pozitiva a mentalitatii din Ciresoaia mai pot fi nominalizate si alte persoane.Se pot face statistici cu primii absolventi de patru,sapte clase,primii absolventi de liceu,primii absolventi de invatamant superior,primul care a obtinut titlul de doctor in stiinte etc.

Ababei Andrei(Titel)

masculin Numarul mesajelor : 14
Varsta : 62
Localizare : Ciresoaia
Data de inscriere : 15/03/2008

Sus In jos

Parintele Ababei Viorel?

Mesaj  Iulia Ana la data de Mier Oct 15, 2008 6:34 am

Daca ma gandesc bine, este singura personalitate pe care o cunosc eu. Din cate stiu, a fost primul paroh al bisericii Sfantul Ieremia din Bacau. Question

Iulia Ana

feminin Numarul mesajelor : 29
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : "Am scris lung, pentru ca n-am avut timp sa scriu scurt." (Ion Creanga)
Data de inscriere : 21/04/2008

Sus In jos

Mesaj  profa la data de Dum Feb 08, 2009 2:23 am

Personalitati de nivel national nu sunt, e adevarat. Dar personalitati locale sunt, oameni destepti sunt multi, din pacate au plecat de pe aceasta vale. Ai dreptate Cristi cu denumirile unor strazi. Poate ar fi mai bine sa se cheme o strada Carol Bertalan decat Bradului, Fagului, Nucului sau Pacii. cherry lol!

profa

feminin Numarul mesajelor : 8
Varsta : 39
Localizare : ciresoaia
Data de inscriere : 11/03/2008

Sus In jos

Mesaj  Iulia Ana la data de Mar Apr 20, 2010 10:16 pm

Profa, mie imi plac numele strazilor Fagului, Bradului. Mai ales Bradului, pentru ca e strada mea si chiar duce spre padurea de brad... Padurea de foioase incepe in partea cealalta. Smile

Da, dl. dascal a fost o personalitate. Si e vie in memoria multora. Pe mine el m-a incurajat sa cant in public.
Imi amintesc cata rabdare avea cu coristii. Cat de jena ii era sa ne atraga atentia cand nu vorbeam! Ii era lui rusine de rusinea noastra, cumva. Si ce cor frumos conducea!

Asadar, cred ca personalitati sunt. Sunt oameni care au idei originale, aduc valoare. Nu trebuie sa fie obligatoriu pictori sau inventatori, scriitori sau sfinti.
Pacat ca nu vedem oamenii de langa noi si nu le recunoastem meritele decat abia dupa ce nu mai sunt... daca o facem si atunci... pale

Iulia Ana

feminin Numarul mesajelor : 29
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : "Am scris lung, pentru ca n-am avut timp sa scriu scurt." (Ion Creanga)
Data de inscriere : 21/04/2008

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum