Testul cu ciocalaul!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Testul cu ciocalaul!

Mesaj  Cristi la data de Mier Mar 19, 2008 2:58 am

De ce am deschis aceasta discutie?
Mergi pe starda vezi doar oameni abatuti, ici colo cate un cuplu de indragostiti care-si manifesta sentimentele public si fara jena, un batran pe o banca cu o privire nostalgica si gandul impartit intre factura de intretinere, telefon, curent etc si ziua cand vine pensia, ... tabloul imaginar creat de mine il puteti completa dumneavoastra. Dar ce nu mai vedem sunt copiii!!!!
Rar mai auzi acea galagie specifica jocurilor copilaresti! Unde sunt copiii? Unde este strigatul "Lapte gros !!!" sau 100, 200, 300, ... cine nu-i gata-l iau cu lopata", "sticluta cu apa, sticluta cu ... otrava", sau "pune ma pasa, sut, treci ma in aparare", "gaze, fete, flori, baieti..."? Nu mai vezi asfaltul desenat cu caramida pentru sotron, sa nu mai zic de arcuri cu sageti sau prastii!
Toate acestea au fost inlocuite de televizor, computer, playstation, internet!
Pe timpuri cand nu se gaseau jucarii, sau nu existau bani ptr achizitionarea lor, natura ne oferea cele mai frumoase jucarii: pietre, bucati de lemn, chiar si banalul ciocalau devenea microfon, catapulta, submarin, etc.
Puneti in 2 camere separate un copil mai in varsta la vreo 25 - 35 de ani si unul de 10 - 15 ani. Ambilor sa li se ofere doar cate 2 ciocalai. Sa vedem cine se plictiseste primul? Cine gaseste cele mai multe posibile utilizari celor 2 ciocalai?
Concluzia la care am ajuns eu este urmatoarea: copii din ziua de azi nu mai stiu sa se joace, nu le mai este stimulata imaginatia, fantezia, abilitatea de a crea, de a inventa!
Care este parerea ta?

Cristi

masculin Numarul mesajelor : 37
Varsta : 41
Localizare : Valea Mare, Bacau
Data de inscriere : 11/03/2008

Vezi profilul utilizatorului http://www.valeamare.ro

Sus In jos

Re: Testul cu ciocalaul!

Mesaj  valentina la data de Sam Apr 05, 2008 2:06 am

Nu prea sunt de acord cu parerea ta Cristi,e adevarat ca in ziua de azi copiii nu se mai joaca cum ne jucam noi,eu cred ca motivul este ca li s-au largit un pic orizonturile,noi habar nu aveam ce este un calculator,internet si altele. Evoluam eu asa cred,nu stiu daca numai in bine sau numai in rau evoluam,dar trebuie sa mergem inainte nu?
Noi am avut jocurile noastre,ei acum le au pe ale lor si parca sunt mai destepti fata de cum eram noi(nu toti bineinteles).
Toate lucrurile astea noi tot cu ajutorul parintilor le au nu?deci in mare parte suntem vinovati de faptul ca ei nu se mai joaca.
Ce crezi copiii de peste vreo 15 ani cum vor fi ?cum se vor juca?ce imaginatie vor avea? Question Question
Asta e ideea EVOLUAM in bine sau rau depinde cum vede fiecare.
VALENTINA

valentina

feminin Numarul mesajelor : 4
Varsta : 33
Localizare : ciresoaia
Data de inscriere : 05/04/2008

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj  valentina la data de Sam Apr 19, 2008 1:02 am

Cristi asteptam o replica de la tine,dar nimic .
E cam pustiu forumul asta nu ? Question

valentina

feminin Numarul mesajelor : 4
Varsta : 33
Localizare : ciresoaia
Data de inscriere : 05/04/2008

Sus In jos

Despre stiinta jocului

Mesaj  Iulia Ana la data de Vin Apr 25, 2008 1:52 am

Cristi, eu vad din ce in ce mai multi copii in ultima perioada. Prin parcuri, in supermarketuri, in mall... Mai ales la sfarsitul saptamanii. Aaa, si multe femei insarcinate. Asadar, subiectul "despre joaca" este de maxim interes. Smile

Copiii invata (mai bine zis, sunt invatati si incurajati sa se joace) acasa si la gradinita. Ai dreptate ca nu le mai sunt cunoscute jocurile care noua ne erau si ne sunt inca, unora dintre noi, atat de dragi. Cunoasterea acestora, la drept vorbind, nu cred ca tine doar de imaginatia sau inteligenta copilului, ci de o anumita traditie a jocului, pe care acestia o primesc (sau nu) in familie sau in diversele forme de invatamant, de la varste fragede.
Sunt copii care mai joaca sotron, ascunsa si alte joculete, pentru ca se mai fac inca la gradinita sau, daca parintii mai au timp (!) si interes, se joaca cu ei, invatandu-i. Dar acesti copii (se) joaca si Aladin, sau Hercule etc. si stau pe Ym din frageda copilarie.

Ca nu stiu sa se mai joace si nu mai au inclinatie spre inventie? Probabil undeva in istorie, copiii de 25-30 de ani nu au fost suficient de fascinati de "ciocalau", astfel incat sa le transmita entuziasmul lor copiilor, sau daca nu entuziasmul, macar diversitatea jocurilor, care, dupa traditie, atat in teorie, cat si in practica, sunt de interior si de exterior( subliniez acest lucru deoarece copiii ar trebui sa se joace si in are liber) ... Mai mult decat atat, nu au constientizat importanta promovarii jocului, ca mijloc de dezvoltare a abilitatilor, a aptitudinilor si a fizicului copilului de 1-10-15-21 ani.
Ma intreb cati parinti (adulti, in general) le spun copiilor "Hai/haideti sa ne jucam!"!? Din nefericire, si mi-ar placea sa nu am dreptate, parintii le spun "Du-te si te joaca!" (in cazurile fericite, pentru ca de multe ori indemnul este completat cu "... si lasa-ma-n pace (ca am treaba)!"). Cum e starnit cheful copilului atunci? Unde e incurajarea? De unde sa guste el frumusetea jocului? Se relaxeaza prin joc, lasandu-si astfel imaginatia sa zburde, sau va gandi mereu ca parintele/adultul nu are incredere in el de nu il implica in "treaba" lui de om mare?! Incetul cu incetul copilul va dori sa nu mai auda de joaca si va cladi un zid de care poate nu va trece niciodata, nici macar atunci cand va avea copii. Pentru ca nu va sti si, sarmanul, nu va putea invata niciodata din cauza acestor sechele, ca "Treaba" copilului e jocul si trebuie sa o faca din ce in ce mai bine pentru ca e o etapa foarte importanta in dezvoltarea lui ulterioara.

Intr-o mini-concluzie:
Copiii au nevoie de joc, dar il invata asa cum invatam noi o meserie. Au nevoie de invatatori si Greu e pentru cei care sunt comozi si care nimeresc langa adulti comozi... Celor care au imaginatie, sunt talentati si harnici, e suficient doar sa le dai un imbold si gasesc variante de joc, fie el si joc cu ciocalaul, de nu iti vine sa crezi! Greu sa gaseasca variante la testul propus de tine, le va fi acelora (copii sau mai putin copii) care au avut in jurul lor persoane ce au considerat jocul o pierdere de timp (energie, bani si completati voi ...)! Neutral

valentina, eu as completa la cele spuse de tine ca jocurile moderne ii tin pe copii cam mult in casa si, pe langa faptul ca le afecteaza vederea si ii obosesc, e cunoscut faptul ca le franeaza imaginatia - de unde si subiectul deschis aici. Poate nu sunt rele. Decat nimic... Dar eu cred, asa cum am amintit, in nevoia de diversitate a jocurilor. Daca mai multi s-au gandit sa faca o teorie a jocului (sunt carti intregi de jocuri), stiau ce fac si e un adevar la mijloc.
Privind evolutia, cred ca de noi depinde cat intindem coarda in dorinta noastra de a inainta (vezi unde a dus consumismul - dar cred ca putem deschide un subiect nou pe ideea evolutie umane Smile ).

Aceasta este doar parerea mea si poate sa nu fie reala... Rolling Eyes

Ultima editare efectuata de catre Iulia Ana in Vin Apr 25, 2008 7:32 am, editata de 1 ori

Iulia Ana

feminin Numarul mesajelor : 29
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : "Am scris lung, pentru ca n-am avut timp sa scriu scurt." (Ion Creanga)
Data de inscriere : 21/04/2008

Sus In jos

Imi cer scuze de intarziere

Mesaj  Cristi la data de Vin Apr 25, 2008 4:03 am

in ziua de azi copiii nu se mai joaca cum ne jucam noi,eu cred ca motivul este ca li s-au largit un pic orizonturile,noi habar nu aveam ce este un calculator,internet si altele.

E adevarat, noi nu am avut si de aceea am inventat. Lipsa ne-a stimulat imaginatia, curiozitatea. Ne uitam la fratii nostrii mai mari care din 2 biciclete faceau una, ne strecuram prin tufisuri sa privim cum canta in jurul unui foc la "noapte alba", incercam sa memoram 2, 3 acorduri la chitara, dupa care ne straduiam sa ne confectionam chitari, fluiere, etc, si nu ne-am oprit aici! dupa cativa ani aveam chitari, fluiere!
Am fost si noi in pas cu tehnologia, am strans banut cu banut si ne-am cumparat calculator (Oric, Sintez) si ne chinuiam sa reglam capul la casetofon ca sa se incarce bine jocul (asta prin 1991 - 1992). Avem si astazi computere ca si copiii din ziua de azi, dar ne mai gasim timp sa mai iesim in natura. Pentru edificare : http://youtube.com/watch?v=rsom99Ds43U in comparatie cu http://youtube.com/watch?v=rfnAPyjEsmQ.

Sa nu se inteleaga ca acuz generatia tanara, doar sunt ingrijorat.

Cristi

masculin Numarul mesajelor : 37
Varsta : 41
Localizare : Valea Mare, Bacau
Data de inscriere : 11/03/2008

Vezi profilul utilizatorului http://www.valeamare.ro

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus